Rodzaje ryzyk objętych ubezpieczeniem AC: od kolizji po uszkodzenia wandalizmem

Rodzaje ryzyk objętych ubezpieczeniem AC: od kolizji po uszkodzenia wandalizmem

2024-01-22 Wyłączono przez admin

Każdy posiadacz auta w Polsce jest zobowiązany do posiadania ubezpieczenia OC, z którego opłacane są naprawy i rekompensaty za szkody, jakie spowodował. Istnieje również ubezpieczenie AC, którego fundusze idą na naprawę uszkodzeń auta właściciela polisy. Część młodych kierowców ma wątpliwości, względem tego czy decydować się na wykupienie autocasco. Przed podjęciem wyboru warto wiedzieć, jakie konkretne ryzyka obejmuje tego typu ubezpieczenie.

Ryzyka i zdarzenia losowe

AC nie obejmuje obligatoryjnie wszystkich szkód, to czy ubezpieczyciel opłaci naprawę czy nie, zależy od tego co ją spowodowało. Żadna polisa w Polsce nie obejmuje zniszczeń spowodowanych przez jazdę pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających. Poniżej przedstawiono najczęstsze ryzyka, które są uwzględniane w pakietach autocasco polskich ubezpieczycieli. 

  • Uszkodzenia kolizyjne. W tej kategorii mieszczą się szkody wyrządzone wskutek kolizji z innymi pojazdami oraz uderzeń w stojące przeszkody.
  • Kradzież i próba kradzieży. Jeśli doszło do próby kradzieży i spowodowało to uszkodzenia pojazdu, to ubezpieczyciel opłaca ich naprawy. Z kolei jeśli próba się powiodła i właściciel stracił samochód, to przysługuje mu odszkodowanie.
  • Wandalizm. Typowe akty wandalizmu to, między innymi, uszkodzenia luster, szyb samochodowych i zarysowania lakieru.
  • Działania osób trzecich. Nie ma znaczenia czy zostały one wyrządzone nie naumyślnie, czy z premedytacją. 
  • Dzikie zwierzęta. Ubezpieczenie AC, w zależności od wybranego pakietu, może obejmować zderzenia ze zwierzętami leśnymi oraz skutki pogryzienia przez nich przewodów.  
  • Pożar. Z AC zwykle opłaca się naprawy i rekompensaty nie tylko zniszczeń pojazdu, ale i przedmiotów, które się w nim znajdowały podczas niego.

Ponadto polisa AC może obejmować również szereg przypadków określonych jako zdarzenia losowe. Do tej kategorii zaliczyć można powodzie, gradobicia, trzęsienia ziemi i inne tego typu sytuacje, które powodują szkody a których nie można przewidzieć.  

Autocasco nie oznacza tego samego u każdego ubezpieczyciela, ich oferty różnią się zakresem uznawanych przez nich ryzyk oraz szczegółami poszczególnych pakietów.

Cena polisy

Każdy z ubezpieczycieli ma własny cennik usług. Generalnie, na wysokość składek polisy wpływa kilka czynników, wśród nich można wymienić:

  • wartość samochodu – za te które mają wyższą wartość należy więcej zapłacić, 
  • marka i model – czynniki te mogą mieć znaczenie w wycenie, zwłaszcza jeśli ten konkretny samochód ma drogie części zamienne, które trzeba sprowadzać z zagranicy,
  • wiek oraz historia kierowcy – inne stawki obejmują niedoświadczonych kierujących a inne  tych, którzy podczas lat za kółkiem mieli niewiele zdarzeń czy kolizji,

Obecnie na rynku ubezpieczeniowym można przebierać w ofertach autocasco, z których część obejmuje absolutnie podstawowe zdarzenia aż po te bardziej rozbudowane. Rozpoznanie ofert jest kluczowym etapem, dzięki któremu kierowca może otrzymać polisę najlepiej dopasowaną do jego potrzeb.

Jesteś właścicielem samochodu, a może tworzysz właśnie flotę dla Twojego przedsiębiorstwa? Niezależnie od tego, jakie masz oczekiwania potrzeby w Phinance pomożemy Ci je zrealizować! Od lat działamy na rynku doradztwa finansowego, nasze doświadczenie pozwala nam skutecznie pomagać naszym Klientom w spełnianiu swoich celów finansowych. Sprawdź naszą szeroką ofertę i skontaktuj się z nami!