Planowanie emerytalne i świadczenia pracownicze: Jak zaoferować atrakcyjne benefity pracownikom?
2024-04-15Obecny rynek pracy to rynek pracownika, a nie pracodawcy. Osoby poszukujące ofert nie zadowalają się byle czym i przebierają w ofertach w poszukiwaniu najlepszej. Młode pokolenie, które dopiero podejmuje się pracy zarobkowej ma do niej inne niż tradycyjne podejście. W dzisiejszych czasach niewielu skusi wyższa stawka jeśli wiąże się ona z koniecznością pracy w weekendy lub braniem nadgodzin.
Dlatego pracodawcy i rekruterzy mierząc się z zadaniem przyciągnięcia do siebie kandydatów, muszą sięgać po nowoczesne narzędzia. Jednym z nich jest atrakcyjny system benefitów. Kultura dodatków doskonale wpasowuje się w panujący trend work-life balance.
Jakie benefity dla pracowników opłacają się?
Według raportu z 2023 roku, aż 75% poszukujących pracy zwraca uwagę na oferowane benefity. Zdaniem ekspertów nie mogą być to jednak przypadkowe. Owocowe czwartki, wspólne śniadania czy kurs gotowania to dodatki, które brzmią ciekawie, ale nie przełożą się na ilość napływających CV ani lojalność pracowników.
Praktycznie najlepszym benefitem, jaki można oferować, jest związany z prywatną służbą zdrowia. Ubezpieczenie czy pakiet zapewniający dostęp do lekarzy różnych specjalizacji to ogromny plus. Korzystanie z usług publicznej służby zdrowia często wiążę się z długim oczekiwaniem na termin wizyty, badania czy zabiegu.
Łatwy dostęp do medycyny przekłada się też na zwiększenie profilaktyki zdrowotnej. Skutkiem czego, pracownik mniej czasu spędzi na chorobowym. Dlatego pakiety medyczne to sytuacja win-win, gdzie zyskuje każda zainteresowana strona.
Jak określić co będzie najlepszym benefitem? By zbliżyć się do odpowiedzi na to pytanie, warto porozmawiać z pracownikami oraz przemyśleć ich potrzeby. Jeśli zespół składa się głównie z młodych osób to zapewnienie im karty sportowej może być strzałem w dziesiątkę. Pracujący zdalnie docenią zakupienie im służbowego sprzętu. Inni mogą być bardziej zainteresowani kursami lub darmowymi posiłkami.
Bywa, że pracodawcy boją się wchodzenia w świat dodatków pracowniczych, ze względu na ich wysokie koszty. Warto wiedzieć, że można je wliczyć w koszty podatkowe związane z prowadzeniem działalności. Koszty podatkowe to nie tylko wydatki pozwalające na generację dochodu, ale także na działania mające zabezpieczyć źródło przychodów.
Eksperci zaznaczają, że tego typu wydatki należy odpowiednio uzasadnić, wskazując ich związek z prowadzeniem działalności. I nie musi się ono nasuwać od razu. W 2023 dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał indywidualną interpretację, w zgodzie z którą za koszt podatkowy uznał zakup konsoli do gier dla pracowników.
Odkładanie na emeryturę
Inną drogą zdobywania lojalności pracowników jest dbałość o ich przyszłość. Można to robić z jednej strony poprzez oferowanie im przydatnych w rozwoju zawodowym kursów. Z drugiej strony można pomóc im w zabezpieczeniu się na starość.
Maleje liczba osób w wieku produkcyjnym, a wzrasta liczba osób w wieku poprodukcyjnych, pobierających emeryturę. Fachowcy alarmują, że świadczenia emerytalne będą się z upływem lat kurczyć. Za 20 lat stawka emerytalna może wynieść zaledwie 20% ostatniej płacy. Dlatego ponad połowa ankietowanych Polaków oświadczyła, że będzie pracować również po osiągnięciu wieku emerytalnego.
By uniknąć konieczności pracy zarobkowej w jesieni życia, warto już dziś zadbać o oszczędności na emeryturę. W polskim systemie oprócz składek emerytalnych w tradycyjnym znaczeniu występują też PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe).
Pracodawca jest zobowiązany do informowania pracowników o programie PPK, a oni sami są automatycznie do niego zapisywani. Oczywiście, mogą zrezygnować z udziału. Pieniądze na indywidualne konta PPK są składane przez pracodawcę, pracownika oraz państwo. Wpłaty pracodawcy muszą wynosić przynajmniej 1,5% wynagrodzenia pracownika.
Można na PPK wpłacać więcej. Właśnie dodatkowe świadczenie może być dla wielu szukających pracy atrakcyjnym benefitem oraz doskonałą nagrodą dla już zatrudnionych osób, otrzymaną za staż pracy lub szczególne osiągnięcia. Pracodawca może wpłacać maksymalnie aż 2,5% wynagrodzenia a składka, którą ponosi członek PPK, nie musi zostać zwiększona.
Finanse Twojej firmy to sprawa, która ciągle spędza Ci sen z powiek? Zdaj się na doświadczonych doradców, którzy ułatwią Ci skuteczne zarządzanie zasobami Twojej działalności. W Phinance działamy od lat, aby świadczyć naszym Klientom najwyższej jakości, profesjonalne oraz kompleksowe usługi.