Optymalizacja podatków dla firm: jak zminimalizować obciążenia podatkowe?
2024-03-18Prowadzenie biznesu wiążę się nie tylko z zyskami, ale również z wydatkami. Jednym z większych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej jest odprowadzenie podatków. Na szczęście, istnieją sposoby, które pozwalają na minimalizację tego typu obciążeń. Oczywiście, nie chodzi tu o nich nielegalnego. Odpowiednie zarządzanie oraz stosowanie metod optymalizacji podatków pozwalają na to, by odprowadzać do kasy państwowej mniej pieniędzy a równocześnie nie obawiać się niepomyślnej kontroli. Niniejszy artykuł przybliża kilka sprawdzonych sposobów na zmniejszenie opodatkowania działalności. Najlepiej jeśli działania te przeprowadza się po konsultacji ze specjalistą finansowym.
Czym jest optymalizacja podatków dla firm?
Optymalizacja podatkowa to działania, których celem jest wypracowanie najkorzystniejszych warunków dla działalności gospodarczej. Skutkiem tego, należne podatki są stosunkowo niskie, a płynność finansowa firmy jest na wyższym poziomie. Co bardzo ważne, wszelkie ruchy podejmowane zgodnie ze strategią optymalizacji muszą mieścić się w granicach i przepisach prawa.
Jak wiadomo, przepisy szybko się zmieniają, i należy umieć się do nich dostosować i zmieniać taktykę w zależności od zmian norm prawnych. Doradcy finansowi są cały czas na bieżąco ze statusem prawnym w Polsce i poza nią. Biura księgowe i doradztwa finansowego to miejsce, do których warto skierować się w pierwszej kolejności, by przeprowadzić owocną optymalizację.
Organy podatkowe mają obowiązek śledzić działalność przedsiębiorstw i zabiegi mające być optymalizacją mogą zostać uznane za uchylanie się od opodatkowania, które jest karalne. By zabezpieczyć swoje interesy, warto zwrócić się do Krajowej Informacji Skarbowej. Wystarczy wysłać opis planowanych działań optymalizacyjnych a KIS na prośbę przedsiębiorcy wyda interpretację indywidualną. Podatnik ma pełne prawo uznać ją za ważną i może stosować się do jej treści, bez obaw o niepomyślną kontrolę.
Jak zmniejszyć podatki?
Chociaż sytuacja prawna stale się zmienia, to pewne sposoby niezmiennie pozwalają na zminimalizowanie obciążeń podatkowych. Bardziej są to tropy działania niż szczegółowe wskazówki, ponieważ zawsze należy uaktualnić strategię i dopasować ją do indywidualnej sytuacji przedsiębiorstwa. Poniżej opis kilku ze sposobów optymalizacji podatkowej.
Międzynarodowe planowanie
To bardzo złożone działanie. Polega na założeniu lub przeniesieniu istniejącej firmy do innego kraju, w którym obowiązują niższe podatki. By rzeczywiście zmniejszyć obciążenia, należy spełnić szereg warunków (między innymi ilość dni w roku, w których przebywa się w Polsce. Należy też odpowiednio rozpoznać sytuacje w wybranej destynacji, by upewnić się, że przeprowadzka będzie na pewno korzystna.
Planowanie podatkowe
O planowaniu podatkowym można mówić w przypadku, kiedy przedsiębiorca zmienia dotychczasową formę działalności i/lub korzysta z przysługujących mu ulg. Przedsiębiorca może prowadzić działalność jako jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka osobowa lub spółka kapitałowa. Każda z tych form ma różne konsekwencje podatkowe, a wybór odpowiedniej może znacznie wpłynąć na obciążenia podatkowe przedsiębiorstwa. Przykłady ulg podatkowych to ulgi inwestycyjne, na badania i rozwój oraz ulga z tytułu zatrudniania osób niepełnosprawnych.
Opodatkowanie ryczałtem
W tym przypadku przedsiębiorca decyduje się na opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W skrócie oznacza to, że podatek jest naliczany od całości dochodu, jaki uzyska przedsiębiorstwo, bez odliczenia kosztów jego uzyskania. Dlaczego jest to warte rozważenia? Ponieważ stawki podatkowe ryczałtowe są zwykle niższe od tradycyjnych. Oczywiście, zależy to od specyfiki branży, nie w każdej takie rozwiązanie będzie optymalne.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak legalnie optymalizować podatki skorzystaj z oferty Phinance. Jesteśmy firmą doradztwa finansowego, jako nasz Klient będziesz mógł liczyć na indywidualne podejście do Twoich spraw oraz pełne zaangażowanie. Skontaktuj się z nami już dziś.