Najnowsze decyzje Rady Polityki Pieniężnej w kwestii stóp procentowych
2023-06-01Rada Polityki Pieniężnej podejmuje decyzje, które natychmiast po ich zastosowaniu wpływają na polską gospodarkę. Jej zadaniem jest utrzymanie w niej stabilności i przewidywalności. O RPP zrobiło się głośno, gdy w odpowiedzi na inflację 2022 roku nieustannie zwiększała referencyjną stopę procentową.
Majowe posiedzenie
We wrześniu 2022 ustalono podwyżkę stóp procentowych na poziomie 6,75 %. Od tamtej pory jest ona niezmienna. Na ostatnim posiedzeniu, które odbyło się 8 maja 2023, postanowiono o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Jest to ósme spotkanie RPP z rzędu, w którym podjęto taką decyzję.
Poza tym, skutkiem posiedzenia jest ustalenie:
- stopy lombardowej – 7,25%w skali rocznej;
- stopy depozytowej – 6,25%. w skali rocznej;
- stopy redyskontowej weksli – 6,80%w skali rocznej;
- stopy dyskontowej weksli – 6,85% w skali rocznej.
Warto zwrócić uwagę, że Narodowy Bank Polski był jednym z pierwszych banków centralnych, który przerwał cykl podwyżek stóp.
Przyczyny i przypuszczenia
Rada Polityki Pieniężnej jest przekonana, że globalna inflacja będzie w dalszym ciągu hamowana. Wpłynąć na to ma osłabienie koniunktury (zwłaszcza tej otaczającej polską gospodarkę) oraz spadek cen surowców. Niższa konsumpcja ma spowolnić wzrost PKB. Wszystko to powinno zmienić dynamikę polskiej waluty.
Eksperci jednak podchodzą z dystansem do tego ocieplenia środowiska finansowego. Według nich nie ma jeszcze miejsca na obniżanie stóp procentowych. Ostrożnie przypuszczają, że pod koniec roku mogą zostać nawet podniesione.
Z kolei jeśli chodzi o gospodarkę Polski ogółem, prezes Narodowego Banku Polskiego na konferencji prasowej powiedział, że prawdopodobnie zbliża się do stanu minimalnego. Po nim zaś ma nastąpić odbicie. Według projekcji tej instytucji inflacja na końcu roku będzie znajdowała się w przedziale 7-9%. Na spadek inflacji wpływa aktualnie przede wszystkim podnoszący się kurs złotego.
Kolejne przewidywanie NBP dotyczy wynagrodzenia realnego. Faktem jest, że spadło ono w 2022, jednak nawet wtedy siła nabywcza średniego wynagrodzenia była podobna do tego z 2021. W II połowie 2023 roku wynagrodzenie ma wzrosnąć i przekroczyć największy poziom poprzedniego roku.
Sytuacja w finansach jest skomplikowana i zmienia się dynamicznie. Do jej prawidłowej oceny potrzebna jest nie tylko wiedza teoretyczna ale też doświadczenie. Dlatego poważne inwestycje i zobowiązania należy powierzyć ekspertom. Zaufaj liderowi rynku doradztwa finansowego i powiedz, co możemy dla Ciebie zrobić w Phinance.