Jak znaleźć idealny program oszczędnościowy?

Jak znaleźć idealny program oszczędnościowy?

2022-08-05 Wyłączono przez admin

Programy oszczędnościowe to temat rzeka. Na rynku znaleźć można mnóstwo ofert rachunków i funduszy oszczędnościowych, zarówno bankowych, jak i pozabankowych. Jeżeli poważnie myślisz o oszczędzaniu, ten artykuł rozwieje część Twoich wątpliwości i pomoże Ci wybrać idealny program oszczędnościowy.

Rachunek oszczędnościowy w banku

Dużą popularnością w Polsce cieszą się rachunki oszczędnościowe. Zazwyczaj są one oprocentowane wyżej niż konta oszczędnościowo-rozliczeniowe. Rachunki te przeznaczone są dla osób fizycznych, które chcą pomnożyć posiadany kapitał. W dzisiejszych czasach nie jest możliwe wyłącznie zarabianie na procencie od zgromadzonych na koncie oszczędnościowym środków. Wymagałoby to wpłacenia wielomilionowej sumy pieniędzy. Jest to jednak dobry sposób, aby środki nie traciły bezczynnie swojej wartości na rachunku rozliczeniowym. Konto oszczędnościowe w banku to doskonały sposób, aby regularnie je pomnażać i odkładać na czarną godzinę.

jak wybrac program oszczędnościowy

IKE i IKZE – Prywatne fundusze emerytalne

Mowa tu o tak zwanym trzecim filarze systemu emerytalnego w Polsce. Dotyczy on prywatnych emerytur. Dobrowolne założenie indywidualnego konta emerytalnego albo indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego to sposób na przyszłe dodatkowe świadczenie emerytalnie, niezależne od emerytury z ZUS. Indywidualne konta pomagają w oszczędzaniu pieniędzy na to świadczenie. Co bardzo ważne, prowadzenie takiego konta jest całkowicie dobrowolne. W debacie publicznej coraz częściej mówi się o likwidacji ZUS i KRUS oraz prognozuje się, że indywidualne konta emerytalne to przyszłość emerytur w Polsce. Trzeba jednak ostudzić pochopny entuzjazm. Zgromadzenie środków na prywatną emeryturę wystarczającą jako jedyne źródło utrzymania, to kilkukrotnie większe obciążenia finansowe niż w przypadku składek na ZUS, a składki IKE nie zwalniają z obowiązku ich opłacania. Prywatne fundusze emerytalne nie są bowiem wspierane przez państwo.

Pracowniczy fundusz emerytalny

Jest to bardzo podobna do powyższych forma oszczędzania. Pracowniczy fundusz emerytalny, tak samo jak indywidualne konto emerytalne jest dobrowolny i stanowi kolejny element trzeciego filaru emerytalnego w Polsce. Odróżnia się jednak ścisłym związkiem z zakładem pracy. To w dyspozycji pracodawcy jest udostępnienie pracownikom takiej możliwości gromadzenia środków poprzez utworzenie funduszu. Pracodawca, który zdecydował się na to rozwiązanie, zdecydowanie powinien pochwalić się nim w swoich ofertach pracy.

Chciałbyś wreszcie zaoszczędzić? Precyzyjnie dobierzemy dla Ciebie sposób na oszczędzanie. Zaproponujemy Ci w pełni bezpieczny program oszczędnościowy. Nasi doradcy pomogą maksymalnie zminimalizować ryzyko i uniknąć niepotrzebnych strat finansowych. Sprawdź naszą ofertę już teraz!