Jak zmienią się raty kredytów w sierpniu 2023 roku

Jak zmienią się raty kredytów w sierpniu 2023 roku

2023-08-07 Wyłączono przez admin

Finanse to dynamiczna dziedzina gospodarki. Jednymi z rzeczy, które w niej zmieniają się nieustannie, są raty kredytów. Wysokość raty kredytu hipotecznego zależy od wielu czynników. Warto by osoba, która ma takowe zobowiązanie lub planuje podjęcie się go, wiedziała, od czego zależy to, ile będzie płacić. Warto zwrócić szczególną uwagę na zmiany, które będą mieć miejsce w bieżącym miesiącu.

Od czego zależy wysokość raty

Oczywiście każdy bank ma swoje określone zasady w kwestii przeprowadzonych przez siebie operacji finansowych. Aspekty, które mają znaczenie przy określaniu wysokości raty kredytu, często się powtarzają, mimo że mogą występować w różnych konfiguracjach. Na liście aspektów wpływających na wysokość raty kredytu można wymienić następujące czynniki.

  • Kwota należności — z reguły, im wyższa kwota kredytu, tym Klient banku płaci wyższe raty.
  • Oprocentowanie — procentowy koszt kredytu ma ogromne znaczenie. Zwykle nie jest ono stałe i każdy jego wzrost lub spadek modyfikuje ratę.
  • Okres — jeśli wyznaczony okres spłaty kredytu jest długi, rata jest mniejsza niż w przypadku zobowiązania z krótszym okresem.
  • Metoda spłaty — istnieją różne metody spłaty i każda z nich wiąże się z innym kosztem kredytu.
  • Wkład własny — większy wkład własny skutkuje ustaleniem mniejszych rat.
  • Wysokość stopy referencyjnej — jest ona ustalana przez Narodowy Bank Polski.
raty kredytu

Co przewidują finansiści

Banki co 3 albo 6 miesięcy aktualizują wysokość stopy procentowej kredytów swoich Klientów. Spora część środowiska finansowego uważa, że stopa referencyjna, będąca podstawą stóp procentowych poszczególnych banków, w najbliższym czasie nie ulegnie zmianie. Tym samym, utrzyma się na poziomie 6,75%. WIBOR z marżą składają się na wysokość oprocentowania kredytu. Dlatego obniżenie ich może skutkować niższymi ratami kredytów.

Z drugiej strony równie ważne w kwestii wysokości rat kredytów są wskaźniki WIBOR 3M i WIBOR 6M. Ten pierwszy wynosi obecnie 6,86% zaś drugi, rekordowo niskie, 6,95%. Oba te znaczniki są swoistym zwiastunem dalszych zmian i eksperci ostrożnie sugerują, że ich spadek może być zapowiedzią spadku stóp procentowych ustalanych przez NBP.

Marzysz, by być zawsze na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami w świecie finansów? Czy potrzebujesz doświadczonego doradcy, który wesprze Cię w realizacji Twoich celów w nieustannie zmieniającej się gospodarce? Postaw na lidera w dziedzinie doradztwa finansowego, jakim jest Phinance. Sprawdź, co możemy Ci zaoferować!