Jak wyglądają obecnie akcje czarnego złota?

Jak wyglądają obecnie akcje czarnego złota?

2023-10-23 Wyłączono przez admin

Trudno byłoby nie zgodzić się ze stwierdzeniem: ropa naftowa jest najważniejszym surowcem w skali globalnej. Liczba jej zastosowań jest ogromna i wiele gałęzi przemysłu opiera się na niej. Znaczna część świata nie ma bezpośredniego dostępu do jej złóż, dlatego też fluktuacja jej cen ma ogromne znaczenie w perspektywie ekonomicznej, finansowej oraz politycznej. W ostatnim czasie doszło do sporych zawirowań w tym temacie, co dało się zauważyć na najważniejszych giełdach.

Po drugiej stronie Atlantyku

W środę doszło do najgwałtowniejszego spadku notowań ropy naftowej. Wszyscy, którzy spodziewali się tego, że tendencja ta się utrzyma, lub chociaż, ustabilizuje, czekało gorzkie rozczarowanie. Już w czwartek ceny wzrosły. Warto zaznaczyć, że na ten moment nie wynoszą tyle ile przed obniżką, nie wiadomo czy trend się utrzyma.

Genezą środowego spadku były takie czynniki jak: słabszy popyt i mniejsze zainteresowanie inwestorów. Roznosiły się informacje o tym, że ma dojść do poważnego spowolnienia gospodarczego. Notowania ropy w środę były najniższe od ponad roku a jeszcze parę dni wcześniej – najwyższe od prawie roku.

Patrząc szerzej, popyt na benzynę w USA jest w tym sezonie najniższy od 25 lat. Departament Energii poinformował, że w ubiegłym tygodniu zapasy benzyny wzrosły o 6,48 mln baryłek (2,94%) i wyniósł  226,98 mln baryłek. 

jak wyglądają akcje czarnego złota

Naftowi giganci a sytuacja w Polsce

Spadek cen był zwłaszcza zaskakujący, biorąc pod uwagę zapewnienia Arabii Saudyjskiej i Rosji. Kraje te oświadczyły, że ich cięcia dostaw ropy zostaną utrzymane aż do końca 2023 roku. Na dodatek, Komitet OPEC+ zalecił swoim członkom utrzymanie dostaw ropy do przyszłego roku bez zmian. Mimo zmniejszenia dostaw dotąd nie odnotowano oznak spowolnienia gospodarczego. Jest to swego rodzaju ewenement.

Zdaniem części ekspertów krótkotrwałe spadki cen nie powstrzymają rosnącej tendencji a przekroczenia 100 dolarów za baryłkę jest tylko kwestią czasu – obecnie cena oscyluje w okolicach 84 dolarów.  

Spadające ceny zdają się nie wpływać na gospodarkę w Polsce. Od sierpnia tego roku rozbieżność, jaka występuje między cenami rynkowymi a cenami krajowymi, jest nie do przeoczenia.  

Jeśli działasz finansach, to potrzebujesz rzetelnych źródeł informacji i pomocnej dłoni, która przeprowadzi Cię przez Twoje działania, tak byś mógł osiągać cele. Taką pomocą możemy służyć Ci profesjonalna firma, która zajmuje się doradztwem finansowym. Kwalifikacje, doświadczenie i indywidualne podejście owocuje w sukcesach Klientów.