Jak w 2023 roku zmieniła się sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce?

Jak w 2023 roku zmieniła się sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce?

2023-06-29 Wyłączono przez admin

Nie ma co ukrywać – ostatnie lata przyniosły wiele dynamicznych zmian w polskiej gospodarce. Nie pozostały one bez wpływu na rynek nieruchomości. Fluktuacji jak zawsze ulega poziom popytu i podaży, zmieniają się tylko przyczyny tego stanu rzeczy. Popularność zyskują pewne rozwiązania, inne są coraz rzadziej realizowane.

Czynniki wpływające na podaż i popyt

Mimo, że minęło zaledwie pół roku, można wymienić wiele czynników, które wpływają na ilość nieruchomości dostępnych na rynku oraz potrzebę ich zakupu przez konsumentów.

Po pierwsze – aktualny wysoki poziom stóp procentowych. Niewielu ludzi było stać na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Do tego rok 2022 i inflacja, jaka się w nim zaczęła, spowodowały zaostrzenie sposobu wyliczania zdolności kredytowej przez banki.

Po drugie – niska podaż mieszkań. Z opublikowanego przez GUS raportu wynika, że w miesiącach lutym i marcu 2023 roku liczba wydanych pozwoleń na budowę była o ⅓ mniejsza od liczby wydanych pozwoleń w analogicznych miesiącach ubiegłego roku.

Po trzecie – inicjatywa ustawodawcy, czyli program “Pierwsze mieszkanie”. Dzięki niemu małżeństwa i pary do 45 roku życia nieposiadające nieruchomości będą mogły otrzymać dofinansowanie do spłat rat kredytu hipotecznego. Liczba beneficjentów ma być nieograniczona. Skutki programu już są widoczne we wzroście liczby składanych wniosków o kredyt. Teraz są to osoby, które nie będą mogły stać się beneficjentami, a które przewidują (tak samo jak eksperci rynku) wzrostu cen.

rynek nieruchomości w 2023 w Polsce

Nowe trendy

Świat się zmienia i zmieniają się potrzeby konsumentów. Zdaniem ekspertów rynek nieruchomości przeobraża się. Typowe rozbudowane blokowiska, w których znajdują się wyłącznie budynki mieszkalne, odchodzą do przeszłości. Coraz częściej można będzie zobaczyć realizację idei “15 minutowego miasta”. Jej podstawą jest założenie, że mieszkaniec powinien mieć w odległości 15 minut drogi od swojego mieszkania ważne punkty miasta. Osiedla “mixed-used” mają to zapewnić, dzięki przeznaczeniu części przestrzeni na lokale gastronomiczne, handlowe i rekreacyjne.

Inną ważną zmianą jest nacisk na budowę proekologiczną i energooszczędną. Prawdopodobnie wzrośnie popyt na mieszkania o niewielkim metrażu i dwóch pokojach. Co prawda luksusowe nieruchomości pozostaną dalej w budowie i użyciu, gdyż ten segment jest odporny na zawirowania rynku. Niemniej jednak, średni metraż nowo wybudowanego mieszkania będzie szedł w dół.

Chcesz być na bieżąco ze zmianami na rynku nieruchomości? Szukasz firmy pośrednictwa finansowego, która spełni Twoje wymagania? Zaufaj liderowi rynku doradztwa finansowego. Skontaktuj się z nami i przekonaj się, jak w Phinance potrafimy o Ciebie zadbać.