Doradztwo przy sprzedaży nieruchomości: Jakie korzyści płyną z profesjonalnego wsparcia?

Doradztwo przy sprzedaży nieruchomości: Jakie korzyści płyną z profesjonalnego wsparcia?

2024-04-08 Wyłączono przez admin

Sprzedaż nieruchomości to świetny sposób na zapewnienie sobie dużego, jednorazowego przypływu gotówki. Niestety, zdarza się, że osoby posiadające działkę lub budynek na sprzedaż rezygnują ze wsparcia profesjonalisty. To duży błąd, który może skutkować znacznym wydłużeniem całego procesu sprzedaży oraz zmniejszyć finalny zysk. Nie warto podejmować takiego ryzyka. W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób doradca finansowy pomaga w dokonywaniu dużych transakcji i dlaczego warto zaufać jego wsparciu

Profesjonalne wsparcie 

Współpracę z doradcą finansowym można zacząć już od wyceny nieruchomości. Będzie on doskonale znał lokalny rynek oraz panujące w nim trendy. Określenie wartości rynkowej nieruchomości jest zadaniem niełatwym, ponieważ należy wziąć pod uwagę wiele czynników takich jak:

  • Lokalizacja. I nie chodzi tu tylko o miejsce, gdzie znajduje się nieruchomość. Ważne jest również to, co znajduje się blisko niej. Najbardziej atrakcyjne będą mieszkania znajdujące się blisko centrum miast albo w pobliżu dobrych szkół czy terenów rekreacyjnych. W przypadku domów istotna będzie dobra infrastruktura drogowa w miejscowości.
  • Stan techniczny. Wiek budynku, stan konserwacji, jakość materiałów użytych w budowie to tylko część rzeczy, które należy sprawdzić, żeby adekwatnie ocenić stan, w jakim znajduje się budowla. Specjalista może też wskazać, co warto poprawić w nieruchomości przed jej sprzedażą. Wykonanie koniecznych napraw i renowacji może w znaczący sposób wpłynąć na cenę obiektu oraz zainteresowanie nim.
  • Powierzchnia i układ pomieszczeń. Dobrze zaprojektowane domy i mieszkania, które dzięki wewnętrznej aranżacji pokoi dają wrażenie przestronności to ten typ nieruchomości, za które klient będzie gotów sporo zapłacić.
  • Dodatkowe wyposażenie. Jeśli na działce lub przy budynku mieszkalnym znajduje się ogród, lub garaż to cena wzrasta. Podobnie jest jeśli mieszkanie wyposażone jest w system alarmowy lub jest wykończone w luksusowym stylu.
  • Warunki rynkowe. Do ich oceny potrzeba lat doświadczenia i głębokiej znajomości tematu. Na rynek nieruchomości wpływa wiele czynników, na czele z podażą i popytem, a ponadto aktualna wysokość stóp procentowych oraz warunki kredytowe.

Pomoc na każdym etapie

Współpraca z profesjonalnym doradcą nie kończy się na określeniu wartości nieruchomości. Budynek należy odpowiednio zareklamować, a firmy związane z finansami i nieruchomościami posiadają odpowiednie narzędzia marketingowe, dzięki którym oferta dociera do potencjalnych nabywców.  

Nie jest żadną tajemnicą, że w biznesie ważne są kontakty. Pracownicy firm zajmujących się doradztwem często posiadają całą sieć kontaktów z deweloperami i innymi potencjalnymi nabywcami. Bezpośredni kontakt z nimi może skutkować szybszą finalizacją całej transakcji.

Doradca może być także nieocenionym wsparciem podczas prowadzenia negocjacji. Ich głównym celem jest osiągnięcie jak najkorzystniejszych warunków sprzedaży dla swojego klienta. Dzięki swojej wiedzy, doświadczeniu i umiejętnościom komunikacyjnym, doradca jest w stanie skutecznie reprezentować interesy sprzedającego w trakcie negocjacji z potencjalnymi nabywcami. 

Celem negocjacji jest nie tylko uzyskanie jak najwyższej ceny sprzedaży, ale także ustalenie  innych istotnych warunków transakcji, takich jak terminy płatności, ewentualne dodatkowe warunki umowy, czy też inne kluczowe kwestie, które mogą mieć wpływ na satysfakcję klienta. Profesjonalny doradca potrafi znaleźć równowagę pomiędzy osiągnięciem jak najkorzystniejszych warunków dla swojego klienta a utrzymaniem pozytywnej atmosfery negocjacyjnej, co może być kluczowe dla finalizacji udanej transakcji.

Jeśli planujesz sprzedaż nieruchomości, rozważ pomoc specjalisty finansowego, który pomoże Ci w szybkim i korzystnym dokonaniu transakcji. W Phinance od lat działamy, by spełniać cele naszych Klientów. Zawsze możesz liczyć na nasze indywidualne podejście oraz wysokie kwalifikacje i doświadczenie!