CPK – czy powstanie i jakie będą tego skutki

CPK – czy powstanie i jakie będą tego skutki

2024-02-19 Wyłączono przez admin

Projekt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego jest obecny w polskiej przestrzeni publicznej już od dłuższego czasu. Obecnie wiele osób, w tym publicznych, wyraża wątpliwości czy przedsięwzięcie będzie kontynuowane przez nową koalicję rządzącą, która uformowała się po wyborach 15 października. Oliwy do ognia dolewają przeprowadzane zmiany osobowe w zarządzie spółki. W tym artykule zabrano teorie dotyczące losu CPK oraz rozważono skutki powstania tego typu węzła komunikacyjnego, jakiego dotąd w Polsce nie było. 

Centralny Port Komunikacyjny

Najważniejszą motywacją do budowy CPK jest duże obciążenie Lotniska im. Chopina w Warszawie, które w 2023 roku obsłużyło 18,5 miliona pasażerów. Po całych dekadach rozważania możliwości tego ogromnego projektu oraz wytypowaniu możliwych miejsc jego lokalizacji w 2018 uchwalona została Ustawa o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, określająca najważniejsze założenia budowy portu lotniczego połączonego z węzłem kolejowym.

Eksperci zajmujący się zagadnieniami komunikacyjnymi zwracają uwagę na to, że połączenie lotnictwa i kolei w jednym miejscu ułatwi poruszanie się po kraju przyjezdnym, co sprawi, że przylot do Polski stanie się dla nich bardziej atrakcyjny. CPK ma być również zintegrowane z siecią dróg krajowych i autostrad, co ułatwi dojazd na lotnisko oraz odstawienie na parkingu pojazdu na czas podróży. 

Inwestycja ma być też niepowtarzalną szansą dla przedsiębiorców. W jej pobliżu mogą powstać sklepy, punkty usługowe czy wypożyczalnie samochodów. Niektórzy sugerują nawet możliwość powstania nowego miasta, położonego między Łodzią a Warszawą.

Jednak CPK budziło i wciąż budzi szereg kontrowersji, związanych z właściwym wykorzystaniem pieniędzy publicznych. Tak ogromny infrastrukturalny projekt wymaga mnóstwa nakładów finansowych, dlatego jego możliwa budowa wymaga przemyślenia każdego kroku oraz precyzyjnego wykonania każdego etapu. To nie tylko budowa nowego lotniska, CPK wymaga również utworzenia nowych i modernizacji już istniejących linii kolejowych, drogowych i infrastruktury technicznej. 

Najnowsze doniesienia w sprawie CPK

22 stycznia 2024 na łamach portali informacyjnych można było przeczytać o zmianach personalnych w zarządzie spółki, konkretnie, został odwołany prezes Mikołaj Wild. Jego miejsce tymczasowo, na okres trzech miesięcy, zajął Filip Czernicki, dotychczasowy przewodniczący Rady Nadzorczej. Również z zarządu usunięto członka ds. inwestycji kolejowych Radosława Kantaka. Podjęto decyzje o przeprowadzeniu konkursu na stanowisko członka zarządu. 

Parę dni później obywatel polski mógł przeczytać o planowanym, szczegółowym audycie. Zdaniem pełnomocnika rządu do spraw CPK, Macieja Laska, ma to zweryfikować projekt, naprawić ewentualne problemy a jeśli okaże się, że inwestycja nie jest opłacalna, może nawet zostać przerwana. Zdaniem pełnomocnika wątpliwości budzi tak zwany “problem podażowy”, ponieważ nie ma pewności, że powstanie rozbudowanego węzła komunikacyjnego sprawi, że ludzie będą z niego masowo korzystać. Równocześnie zaznaczył, że prace modernizacyjne lotnisk w Warszawie i okolicach zostały wstrzymane na rzecz właśnie CPK.

Audyt jeszcze nie został ukończony, ale wyłaniają się pierwsze, zdaniem pełnomocnika, niepokojące fakty. Otóż przez 3 lata spółka CPK wydała ćwierć miliarda złotych na wydarzenia społeczne i kulturalne oraz sponsorowanie drużyn sportowych. W tym czasie nie rozpoczęto żadnych prac budowlanych. Plan spółki na lata 2024-2030 przewidywał prace warte 155 miliardów złotych

Maciej Lasek uważa, że do inwestycji można podejść w inny sposób, skupiając się na konkretnych, problematycznych przejazdach na komunikacyjnej mapie Polski np. Kolej Dużych Prędkości łączących Warszawę, Łódź i Poznań. Kolejną opcją jest modernizacja warszawskich lotnisk Chopina i Modlina, zwłaszcza Modlina, które posiada spore rezerwy terenowe, a co za tym idzie, spory potencjał inwestycyjny. 

W podobnym czasie premier Donald Tusk starał się w wystąpieniach publicznych  podkreślić, że to nie ambicje i przekonania rządzących wpłyną na decyzję o CPK a wyniki eksperckiego audytu. Należy spodziewać się ich pod koniec I kwartału 2024 roku. 

Sytuacja gospodarcza i finansowa w Polsce ciągle się zmienia. Jako lider doradztwa finansowego oferujemy Ci profesjonalną pomoc. Zakres naszej oferty jest szeroki, dlatego na pewno znajdziesz to, czego potrzebujesz. Do każdego Klienta podchodzimy indywidualnie, starając się poznać jego potrzeby. Sprawdź już dziś!