Były podsekretarz stanu ministerstwa finansów ocenia obietnice wyborcze

Były podsekretarz stanu ministerstwa finansów ocenia obietnice wyborcze

2023-10-09 Wyłączono przez admin

Każdy obywatel Polski wie, że wielkimi krokami zbliża się kluczowy dzień, który może wiele zmienić – dzień wyborów. W tym roku dnia 15 października odbędą się wybory parlamentarne. Partie polityczne starają się wylansować swoje programy i informować o działaniach, które zamierzają podjąć, jeśli wynik okaże się dla nich korzystny. Obietnice te wydają się przekonywać wyborców, co jednak mają na ich temat z perspektywy finansowej do powiedzenia eksperci? 

Gość programu „In Business”

O opinie eksperta postarali się twórcy programu „In Business”. Jest to cykliczny program, którego gospodarzem jest Redaktor Naczelny Business Insider Polska. W jednym z ostatnich odcinków gościem programu był prof. Konrad Raczkowski.

Prof. Raczkowski habilitacje zdobywał z zakresu nauk wojskowych i nauk ekonomicznych. W czasie kształcenia naukowego specjalizował się w makroekonomii, finansach i zarządzaniu publicznym. Był wykładowcą uniwersyteckim w Szkole Głównej Handlowej, Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku oraz w Wydziale Zamiejscowym Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Jego działalność (zwłaszcza na polu finansów) była doceniana przez polskie środowisko naukowe, czego owocem było przyznanie mu takich nagród jak nagroda Prezesa Polskiej Akademii Nauk w IX konkursie Komitetu Nauk o Finansach PAN organizowanym w 2016 roku i kilkakrotnie  nagrody rektora SAN za wybitne osiągnięcia naukowe. Poza tym otrzymał złoty medal Ministra Sprawiedliwości oraz złotą odznakę Ministra Finansów.

Jest to więc wybitny znawca finansów, co ważne zna też realia polityczne, ponieważ przez okres około 5 miesięcy pełnił funkcję podsekretarza stanu Ministerstwa Finansów. Po tym epizodzie pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Banku Ochrony Środowiska oraz wiceprezesa Miedzi Copper Corporation w Vancouver.

ocena obietnic wyborczych

Co prof. Raczkowski powiedział o wyborczych obietnicach?

Zdaniem profesora połowa z nich jest nieprzyszłościowa, a próba ich realizacji nie przyniesie Polakom żadnych korzyści, ponieważ w tym momencie są inne naglące sprawy, które wymagają uregulowania. Oto 3 kluczowe kwestię, którym nowo powstały rząd powinien nadać absolutny priorytet. 

  1. Naprawienie nadszarpniętych relacji z Komisją Europejską.
  2. Poważna transformacja sektora energetycznego.
  3. Opracowanie planu udziału polskiego elementu w procesie odbudowy Ukrainy po zakończonej wojnie.

Sytuację komplikuje fakt, że wymienione w punktach sprawy mocno się zazębiają zdaniem profesora. By zmienić polski przemysł energetyczny, potrzebne są środki, które można uzyskać tylko dzięki poprawnym relacją z KE.

Co do trzeciej kwestii związanej z sytuacją wschodniego sąsiada prof. Raczkowski proponuje utworzenie banku rozwojowego, międzynarodowej instytucji, w której Polska byłaby jednym z liderów. By móc zrealizować coś takiego należałoby mieć poparcie Brukseli i Waszyngtonu, co nie jest łatwe, ale nie jest też niemożliwe.

Zapraszamy do przeczytania naszych poprzednich artykułów!